Sitemizde suan toplam 2499 film bulunmaktadir.
tr

Doru 2017 Yerli Animasyon Filmini Full Mobil izle

FILM BILGILERI 4 ay önce eklendi
Doru 2017 Yerli Animasyon Filmini Full Mobil izle

Doru izle, Doru 2017 izle, Doru 2017 filmini full izle TRT Çocuk ekranlarında yayınlanan çizgi film Doru Yılkı Atı Doru olarak da biliniyor. Her gün ekranlara gelen bu sevimli çizgi film anne at Dorukısrak, yavrusu Doru ve arkadaşı Karatay’ın maceralarını kapsıyordu. Ama anlatılanlar macera denince akla gelen yoğun hareketli olaylar değildi. Çocuklara yönelik olarak hazırlandığı için dostluğun, dayanışmanın, dürüstlüğün, fedakarlığın her bölümde incelikle anlatıldığı bir çizgi film serisiydi bu.

Doru filmini anlatabilmek için önce yılkı atı kavramından bahsetmek gerek. Anadolu’nun göçer toplulukları yaşlanan ve hizmetini tamamlayan atları doğaya salarlar. Özellikle kışları besin kaynaklarının azalmasıyla Türkmenler bu yola başvururlardı. Fakat kışı dağlarda geçirebilirlerse bu atlar yaban atı olarak çok daha güçlenip yaşayabilirlerdi de. Yılkı atlarının artık sahipleri olmazdı, kim yakalarsa onun olurdu. Hala ehlileştirilmemiş anlamına yılkı kelimesi kullanılır. Çok sevimli çizgileri olan Doru filmindeki sevimli atın annesi Dorukısrak için artık yılkı zamanı gelmiştir. Doru ise henüz çok küçüktür, annesiz yapabilecek gibi değildir. Fakat Doru aynı zamanda doğuştan gelen bir özgüvene sahiptir, en güzeli zaten özgür ruhludur. Yılkı atı olmak ona zor gelmez. Nitekim annesi ile birlikte katıldığı sürüde arkadaş oldukları Karatay ile beraber hem dünyayı tanıyacak hem büyüyecektir. Edebiyatta en güzel örneğini Abbas Sayar’ın Yılkı Atı isimli romanında bulan bu geleneksel kavram bu kez ekranlarda görselliğin gücü ile birlikte anlatılıyor.

Çocuklara yönelik hazırlanan programlara her zaman çok daha fazla özen göstermek gerek. Manga adıyla bilinen ve tamamen şiddete dayanan Japon çizgi filmleri bu alandaki olumsuz örneklerden biri. Üzerinde çok tartışılan bu çizgi filmlerin yanında Doru izlemesi yumuşacık çizgileri ve anlatmaya çalıştığı hikayeleri ile bambaşka bir yerde duruyor. filmexpresi1.com sunar.

Yapım: 2017 - Türkiye

IMDB Puanı: 6.7

Yönetmen: Can Soysal

YORUMLAR Yorum Yapmak Istermisiniz ?
 


Sayfa da 63 sorgu var. 0,133 saniyede yüklendi.

mobil film izle